Navigacija

Elektroencefalografija (EEG)

ElektroEncefaloGrafija (EEG) yra neinvazinė smegenų bioelektrinio aktyvumo tyrimo metodika.

Šis tyrimas yra informatyvus nustatant patologinius smegenų bioelektrinio aktyvumo pakitimus. EEG plačiausiai naudojamas sąmonės sutrikimų diferencinėje diagnostikoje bei epilepsijos diagnozavime įskaitant specifinių epilepsijos formų nustatymą. EEG taip pat naudingas neepilepsinių priepuolių, pvz., svaigimų, alpimų, neaiškių sąmonės ar elgesio sutrikimų diagnozavimui. Jis gali parodyti nespecifinius pokyčius, susijusius su įvairiomis smegenų ligomis pvz., po traumų, smegenų auglių, uždegiminių procesų, neurodegeneracinių ligų ar įvairios kilmės encefalopatijų.

Dažniausiai atliekamas EEG tipas yra vadinamas būdravimo EEG. Jo metu ra įvertinamas smegenų bioelektrinis spontaninis aktyvumą, kuomet asmuo yra budrus, bei aplinkos poveikis yra minimizuotas.

Prieš tyrimą yra išsimatuojama galvos apimtis ir išskaičiuojamos tikslios elektrodų dėjimo vietos, kurios yra pažymimos odos markeriu. Šios vietos yra paruošiamos abrazyvine pasta, leidžiančia geriau elektrodams prikibti, laikytis bei pagerinti bioelektrinių impulsų perdavimą. Ant galvos odos dedami elektrodai  yra užpildyti elektrinį laidumą pagerinančia kondukcine pasta. Įprastai dedama nuo 19 iki 24 elektrodų. Mūsų laboratorijoje, atliekant EEG tyrimą, atsižvelgiant į individualią klinikinę situaciją taip pat gali būti monitoruojama širdies veikla (EKG), pulsinės bangos, kraujo įsotinimas deguonimi, akių judesiai bei galūnių raumenų tonuso kitimai. Visų tyrimų metu atliekamas ir sinchronizuotas su EEG tyrimo video monitoravimas (tai labai svarbi tyrimo dalis, nes video pagalba randamus pakitimus EEG galima tiksliau interpretuoti ryšium su atsirandančiais simptomais ar tiksliau identifikuoti artefaktus).  Tyrimo metu asmuo turi atsipalaiduoti pritemdytoje ir nuo triukšmo izoliuotoje patalpoje.

Tyrimas susideda iš kelių etapų:

  1. Ramybės būsena atmerktomis akimis
  2. Ramybės būsena užmerktomis akimis
  3. Fotostimuliacijos testas
  4. Hiperventiliacijos (giliojo kvėpavimo) testas
  5. Kartotinis atsimerkimo-užsimerkimo testas

Pilnam tyrimo atlikimui reikia apie 60 min. (apie 20 min. pasiruošimas tyrimui, 20 – 30 min. tyrimo atlikimas su mėginiais ir 10 min. skirta susitvarkyti po tyrimo). 

Po tyrimo nuėmus elektrodus ant galvos odos gali likti kondukcinės pastos, bei sukibti plaukai. Ši pasta  lengvai išsiplauna su šiltu vandeniu ir šampūnu. Į tai, kad pastos liks reikėtų atsižvelgti planuojant tolimesnę dienos veiklą, nes estetinis šukuosenos vaizdas po tyrimo tikrai bus pasikeitęs.

Atliktas skaitmeninės EEG vaizdas. Pateiktas bipoliarinis elektrodų sujungimo vaizdas. Normalaus tyrimo vaizdas.

Prieš tyrimą pacientas turi jam pasiruošti:

  • Vakare prieš tyrimą išsiplauti plaukus, nenaudoti kondicionierių bei lako. Tyrimo dieną rekomenduojama negerti kofeino turinčių gėrimų.
  • Vaistus nuo epilepsijos reikėtų gerti kaip įprasta (jei nėra kitų nurodymų).
  • Pavalgyti prieš tyrimą.
  • Išsisegti auskarus.
  • Jei planuojama daryti EEG su miego deprivacija, suaugusieji prieš atvykdami tyrimui prašomi nemiegoti visą naktį.

Tyrimo atlikimo seka:

  • Pacientui yra išmatuojama galvos apimtis.
  • Specialiu markeriu pažymima reikiamos galvos dalys. Šiose galvos vietose bus tvirtinami elektrodai.
  • Elektrodų dėjimo vietose galvos oda švelniai nuvaloma patrinant specialia abrazyvine pasta.
  • Elektrodai yra užpildomi elektrinį laidumą gerinančią pasta ir prilipdomas prie galvos odos.
  • Elektrodai, kad mažiau judėtų tyrimo metu, yra papildomai pritvirtinami medicinine lipnia juosta.
  • Elektrodai laidais sujungiami su stiprintuvu ir kompiuteriu.
  • Uždėjus elektrodus pacientas pasodinamas arba paguldomas.
  • Tiriamasis turi atsipalaiduoti ir ramiai pabūti užsimerkęs, kol vyks tyrimas.
  • EEG tyrimo metu atliekamos įvairios aktyvacijos procedūros (paciento prašoma atsimerkti ir užsimerkti, giliai pakvėpuoti, pažiūrėti mirksinčią šviesą, kartais skaityti tekstą,
  • paskaičiuoti.
  • Tyrimo vertinimo tikslumui atliekama video registracija.

Paslaugų teikimo tvarka

Medicininės paslaugos teikiamos remiantis galiojančiais Lietuvos Respublikos teisės aktais bei klinikos Vidaus taisyklėmis.

PROCEDŪRĄ ATLIEKA

Gyd. neurologas, dokt.

VAIDOTAS GUDŽIŪNAS

Esu neurologas ir skausmo gydytojas, specializuojuosi galvos svaigimo ir eisenos sutrikimų tyrime.