Navigacija

Regos sukeltieji potencialai (VEP)

Regos sukeltųjų potencialų tyrimas (angl. visual evoken potential – VEP)  yra neinvazinė regos kelio tyrimo metodika.

Demielinizuojantys susirgimai, kaip išsėtinė sklerozė, yra ligų grupė, kurių metu yra pažeidžiama nervines ląsteles dengianti medžiaga – mielinas. Mielinas užtikrina greitą ir efektyvų nervinių impulsų plitimą nervais. Atsiradus mielino pažeidimams (demielinizacijai) nerviniai impulsai nervais plinta lėčiau nei turėtų, todėl atsiranda ligos neurologiniai simptomai.

Įprastai ligos pradžioje labiausiai pažeidžiami nervai, kurie yra gausiai  mielinizuoti. Vienas iš jų yra regos nervas. Dėl šios priežasties regos sutrikimas išsėtinės sklerozės ligos pradžioje yra vienas dažniausių simptomų.

Regos sukeltųjų potencialų tyrimo metu yra tiriama optinio kelio nuo akių iki smegenų pakaušinės skilties laidumas. Tyrimo metu naudojant pasikartojančius vizualinius dirgiklius ir sinchroniškai registruojant smegenų atsakus į dirgiklį galima nustatyti ar nervinis laidumas yra sulėtėjęs.

Tyrimas gali nustatyti pakitimus net tada, kai klinikiniai simptomai nėra akivaizdūs, todėl tai yra jautrus įrankis ankstyviems išsėtinės sklerozės sukeliamų pokyčių regos kelyje nustatymui. Tai yra svarbus papildomas tyrimas, tačiau jo rezultatai privalo vertinami kontekste klinikinės situacijos ir atliktų kitų tyrimų.

Prieš tyrimą yra išsimatuojama galvos apimtis ir išskaičiuojamos tikslios elektrodų dėjimo vietos, kurios yra pažymimos odos markeriu. Šios vietos yra paruošiamos abrazyvine pasta, leidžiančia geriau elektrodams prikibti, laikytis bei pagerinti bioelektrinių impulsų perdavimą. Ant galvos odos dedami elektrodai  yra užpildyti elektrinį laidumą pagerinančia kondukcine pasta. Įprastai dedama nuo 3 iki 6 elektrodų. Kiekviena akis yra testuojama atskirai. Testuojama akimi tiriamasis žiūri į kompiuterio monitorių, kuriame mato į šachmatų lentą panašų raštą. Vizualinis dirgiklis sukuriamas, kuomet keičiasi baltos spalvos kvadratai su juodos. Į šį regos stimulą reikia žiūrėti susikaupus, nesiblaškant. Stimulų kiekis (kiek kartų pasikeičia spalvos vietomis) priklauso nuo signalų atsikartojamumo ir patikimumo.  Tyrimas užtrunka ~ 30 min.

Kada reikalinga atlikti VEP?

Skausmingas ar neskausmingas apakimas, dvejinimasis akys, staigus regos pablogėjimas, neįprasti regos fenomenai – žybsėjimas, mirkčiojimai, spalvų matymo pokyčiai, galūnių (rankos ar kojos) nusilpimai ar nutirpimai, neįprasti neurologiniai simptomai.

Po tyrimo nuėmus elektrodus ant galvos odos gali likti kondukcinės pastos, bei sukibti plaukai. Ši pasta  lengvai išsiplauna su šiltu vandeniu ir šampūnu. Į tai, kad pastos liks reikėtų atsižvelgti planuojant tolimesnę dienos veiklą, nes estetinis šukuosenos vaizdas po tyrimo tikrai bus pasikeitęs.

Regos kelio grafinis vaizdas. Viena dažniausiai ir labiausiai paveikiamų neurologinių sistemų esant demielinizuojantiems procesams (adaptuota iš https://intraoperativeneuromonitoring.com/visual-evoked-potentials-approach/)

Paslaugų teikimo tvarka

Medicininės paslaugos teikiamos remiantis galiojančiais Lietuvos Respublikos teisės aktais bei klinikos Vidaus taisyklėmis.

PROCEDŪRĄ ATLIEKA

Gyd. neurologas, dokt.

VAIDOTAS GUDŽIŪNAS

Esu neurologas ir skausmo gydytojas, specializuojuosi galvos svaigimo ir eisenos sutrikimų tyrime.