Navigacija

Galvos smegenų kamieno klausos sukeltieji potencialai (BERA)

Galvos smegenų kamieno klausos sukeltieji potencialai –  tai yra neurologinis tyrimo būdas skirtas įvertinti klausos kelio, kuris tęsiasi nuo sraigės iki smegenų kamieno funkciją.

Šis tyrimas naudojamas diagnozuojant pažeidimus klausos trakte įskaitant sraigę, klausos nervą ir smegenų kamieną. Tai svarbu tokių ligų kaip akustinė neuroma, demielinizuojančios ligos, pvz., išsėtinė sklerozė, insultų ar onkologinių ligų diagnostikoje.

Tyrimo metu yra uždedami elektrodai ant galvos odos ir speninės ataugos (pr. mastoideus, ji randasi už ausies spenelio). Prieš tyrimą šios vietos yra paruošiamos abrazyvine pasta, leidžiančia geriau elektrodams prikibti, laikytis bei pagerinti bioelektrinių impulsų perdavimą. Ant galvos odos dedami elektrodai  yra užpildyti elektrinį laidumą pagerinančia kondukcine pasta. Įprastai dedama nuo 3 iki 5 elektrodų. Naudojant specialias ausines kiekvienai ausiai nustatomas klausos slenkstis. Tyrimo metu testuojamos pusės ausiai siunčiamas apie 50 dB klausos slenkstį viršijantis garsinis stimulas, kita ausis (netestuojamos pusės) girdi maskuojantį garsą, primenantį jūros ošimą. Garsiniai dirgikliai paprastai girdimi, kaip spragtelėjimai, tačiau dėl savo santykinai didelio intensyvumo bei dažno pasikartojimo gali sukelti erzinantį diskomforto jausmą, tačiau tik toks stimulas gali išprovokuoti gerai užregistruojamą ir patikimą nervinių struktūrų atsaką. Šie, į garsinį dirgiklį susiformavę bioelektriniai atsakai matomi kaip 7 bangų grandinėlė. Kiekviena iš šių bangų rodo skirtingų klausos kelio struktūrų aktyvavimą.  Esant pažeidimui kažkurioje iš struktūrų bioelektrinis atsakas susiformuoja pavėlavęs ir kitas smegenų sritis pasiekia taip pat pavėluotai. Pagal šį impulso sklidimo pasikeitimą yra nustatoma pažeista vieta klausos nervinėje sistemoje.

Tyrimas užtrunka ~ 30 min.

Kada reikalinga atlikti BEAP?

Nuolatinis ūžimo, cypimo ausyse, galvoje jausmas (ypač jei vienpusis), galvos svaigimas ir pusiausvyros sutrikimai, atsiradusios rijimo problemos, veido raumenų silpnumas ar atsiradęs tirpimo jausmas.

Po tyrimo nuėmus elektrodus ant galvos odos gali likti kondukcinės pastos, bei sukibti plaukai. Ši pasta  lengvai išsiplauna su šiltu vandeniu ir šampūnu. Į tai, kad pastos liks reikėtų atsižvelgti planuojant tolimesnę dienos veiklą, nes estetinis šukuosenos vaizdas po tyrimo tikrai bus pasikeitęs.

Paslaugų teikimo tvarka

Medicininės paslaugos teikiamos remiantis galiojančiais Lietuvos Respublikos teisės aktais bei klinikos Vidaus taisyklėmis.

PROCEDŪRĄ ATLIEKA

Gyd. neurologas, dokt.

VAIDOTAS GUDŽIŪNAS

Esu neurologas ir skausmo gydytojas, specializuojuosi galvos svaigimo ir eisenos sutrikimų tyrime.