Neretais atvejais įvykus insultui nėra aiški insulto priežastis net po atlikto neurologinio ir kardiologinio vertinimo. Tačiau siekiant išvengi insulto pasikartojimo ir paskirti geriausią profilaktinį gydymą reikalinga įvertinti ne tik dažniausias insulto priežastis, tačiau ir rečiau pasitaikančias insulto priežastis.
Viena retesnių priežasčių, ypač jaunesnio amžiaus pacientams yra įgimtas širdies defektas –atvira ovalinė anga, dėl kurios kraujas nepratekėjęs pro plaučius tiesiai papuola į širdies ertmę iš kurios yra išstumiamas į visą kūną tame tarpe ir į smegenis. Tačiau pasitaiko atvejų, kuomet kraujas iš dubens ir kojų giliųjų venų atkeliauja su mažai embolais (krešuliukais) ir dalis tų krešuliukų „tiesiu keliu“ per atvirą angą kraujo tėkmės gali būti nunešami į galvos smegenų kraujagysles ir būti insulto priežastis.
Norint nustatyti ar žmogus turi atvirą ovalinę angą atliekamas širdies echoskopinis vertinimas, tačiau šiuo būdų galima nustatyti tik vidutines ir dideles angas, tuo tarpu mažų angų nustatymas yra labai sudėtingas.
Siekiant nustatyti tokių mažų angų buvimą atliekamas specialus tyrimas, kurio metu į veną yra leidžiama specialiai paruoštas fiziologinio tirpalo ir oro mišinys. Šio tirpalo suleidimo metu yra atliekama galvos smegenų kraujagyslių echoskopija ir stebima ar šie maži oro burbuliukai papuola į smegenų kraujagysles. Jei angos nėra, toks tirpalas plaučiuose yra „išvalomas“ nuo oro burbuliukų, todėl galvos smegenų kraujagyslėse jų neregistruojama. Jei burbuliukų signalai po mišinio suleidimo smegenų kraujagyslėse yra pastebimi– galima diagnozuoti atvirą ovalinę angą ir spręsti dėl tolimesnės intervencinio gydymo taktikos.
Šio tyrimo metu tiriamąjam į alkūnės veną yra įvedamas laikinas trišakis intraveninis kateteris. Nustatoma, kad echoskopas stebėtų stambią vidurinę smegenų arteriją. Pacientui yra suleidžiamas paruoštas tirpalas ir prašoma pūsti orą pro sučiauptas lūpas (Valsalva mėginys).
Indikacijos k-TKD:
1. Paradoksinės embolizacijos nustatytas (trombų patekimą į smegenų kraujagysles iš kojų giliųjų venų arba dubens venų).